Listy i apele
Sąd potwierdza, że Komisja Bioetyczna bezzasadnie nie chce ujawnić swojej uchwały dot. zgody na prowadzenie badań klinicznych na dzieciach z użyciem produktu mRNA Pfizer’a.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 października 2022 r. (II SAB 874/21) zobowiązał Komisję Bioetyczną przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie do rozpatrzenia wniosku PSNLIN o ujawnienie treści uchwały tej Komisji, którą to Komisja zgodziła się w 2021 r., aby Pfizer prowadził badania swojego "produktu przeciwko covid-19" (kandydata na szczepionkę RNA), na dzieciach młodszych niż 12 lat.
Pobierz grafikę i wyślij znajomym
Komisja Bioetyczna twierdziła, że taka uchwała nie jest "informacją publiczną" i stanowi "tajemnicę przedsiębiorstwa" spółki Pfizer - dlatego nie podlega udostępnieniu.
Sąd nie zgodził się z tą argumentacją podkreślając, że żądana informacja stanowi informację publiczną, a treść takiego dokumentu, odnosi się do badań klinicznych, których prowadzenie wiąże się z obowiązkiem władz ochrony zdrowia (art. 68 ust. 1 Konstytucji RP), jak i w tym wypadku - musi być ocenione pod kątem wywiązywania się bądź nie, przez Państwo Polskie, z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia "szczególnej" ochrony małoletnim (art. 68 ust. 3 Konstytucji RP).
Poniżej pełna treść wyroku z uzasadnieniem:
Wersja w PDF.
Nasuwa się pytanie, jak wiele jeszcze bezzsadnych decyzji zostało podjętych w przeciągu trwania tzw.pandemii?
O ujawnienie treści zgody KOmisji Bioetycznej wnioskowaliśmy we wrześniu 2021:
Niestety, nie udało nam się uzyskać treści decyzji, a jedynie lakoniczną odpowiedź, że wydana decyzja była pozytywa, a podjęta została przez 11 osób (spośród 15 członków komisji), wśród których aż cztery osoby nie były lekarzami:
Członkami komisji bioetycznej w tamtym czasie byli:
lek. Piotr Winciunas - biegły sądowy, internista
lek. Marek Stopiński - internista, nefrolog
dr n. med. Michał Stępka - gastrolog, diabetolog, internista
dr n. med Joanna Romejko-Jarosińska - internista, onkolog
mgr farm. Elżbieta Przymus - Góralczyk
mgr Renata Piasecka - Krawczyk - pielęgniarka
lek. Marek Pawliszak - internista
prof. dr n. med. Magdalena Marczyńska - z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
dr n. med. Rafał Machowicz - adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM
dr n. med. Rafał Kieszek - specjalista chirurgii ogólnej, transplantolog kliniczny, lekarz medycyny estetycznej
lek. Barbara Dobies-Krześniak - lekarz rehabilitacji medycznej
dr hab. n. med. Paweł Balsam - kardiolog, internista
adwokat Radosław Tymiński - sekretarz
ks. dr hab. Dariusz Pater - Zastępca Przewodniczącego - polski duchowny i dr hab. nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, bioetyk, psychoonkolog
prof. dr hab. n. med. Stanisław Niemczyk - przewodniczący komisji - endokrynolog, internista, nefrolog
Jak łatwo zauważyć tylko jeden z członków posiada specjalizację z pediatrii, nie posiadamy wiedzy, czy w/w lekarz brał udziałw podejmowaniu decyzji o wydaniu pozytywnej opinii.
Podjęliśmy dalsze kroki, aby jednak uzyskać pełną odpowiedź na zadane przez nas pytania, tym razem komisja bioetyczna zasłoniła się "tajemnicą przedsiębiorcy" (czyżby interes producenta był ważniejszy niż dobro polskich dzieci?):
Nie uzyskawszy pełnej odpowiedzi na złożony przez nas wniosek o udzielenie informacji publicznej, złożyliśmy skargę na bezczynnośc kkomisji bioetycznej, której efektem jest prezentowany na wstępie wyrok.
Pobierz grafikę i wyślij znajomym