Listy i apele
Sąd potwierdził, że Komisja Bioetyczna bezzasadnie nie chce ujawnić swojej uchwały dot. zgody na prowadzenie badań klinicznych na dzieciach z użyciem produktu mRNA Pfizer’a.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 października 2022 r. (II SAB 874/21) zobowiązał Komisję Bioetyczną przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie do rozpatrzenia wniosku PSNLIN o ujawnienie treści uchwały tej Komisji, którą to Komisja zgodziła się w 2021 r., aby Pfizer prowadził badania swojego "produktu przeciwko covid-19" (kandydata na szczepionkę RNA), na dzieciach młodszych niż 12 lat.
Komisja Bioetyczna przekazała niedawno treść uchwały, jednakże - wg opinii prawnika - niezgodnie z zasadami wymazała fragmenty dotyczące danych sobowych osób odpowiedzialnych za wydanie pozytywnej opini w tej sprawie. Usunięto też informacje o koordynatorach badań w poszczególnych ośrodkach.
Pobierz grafikę i wyślij znajomym
Osoby zasiadające w Komisji Bioetycznej, w zakresie w jakim Komisja ta wykonuje zadania publiczne, w tym opiniuje eksperymenty medyczne, są osobami pełniącymi funkcje publiczne nie ma podstaw do zatajania ich danych, analogicznie jak jawne są zawsze personalia urzędników wydających decyzje, czy sędziów (a nawet protokolantów) orzekających w poszczególnych sprawach.
Nikt nigdy takich danych z dokumentów, udostępnianych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, nie usuwa.
Brak podstaw do utajnienia takich informacji, w treści udostępnianego dokumentu.
Tak samo brak podstaw do usunięcia z treści przesłanej uchwały nazw ośrodków badawczych, które miały uczestniczyć w ww. eksperymencie medycznym, jak i informacji o koordynatorze.
Pełna treść uchwały dostępna TUTAJ.
W związku z tym, że nadal nie uzyskaliśmy pełnej odpowiedzi od Komisji Bioetycznej, zwróciliśmy się o jej uzupełnienie o te niezwykle istotne informacje.