Nie szczepimy się przeciw COVID-19

Lekarze dla zdrowia

##--plugin|marquee--##

NASZĄ MISJĄ JEST

kontakt ulotki grafiki facebook twitter telegram rummble

Niepożądane odczyny poszczepienne

Toksyczna nekroliza naskórka po szczepieniu przeciw COVID-19 – pierwszy udokumentowany przypadek
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ Z GRAFIKĄ: Facebook Twitter Telegram Instagram
Toksyczna nekroliza naskórka po szczepieniu przeciw COVID-19 – pierwszy udokumentowany przypadek

Jakkolwiek autorzy opisu poniższego przypadku podkreślają, że "Ten przypadek pokazuje niezwykle rzadkie powikłanie szczepionki COVID-19. Korzyści z otrzymania preparatu przeciw COVID-19 przewyższają potencjalne ryzyko.", pozwala on nam po raz kolejny poddać refleksji bezpieczeństwo szczepień i zadać pytanie, czy można kogokolwiek zobowiązywać do przyjmowania preparatu, jeśli niesie to za sobą ryzyko ciężkich powikłań?

Ponadto pozostaje nieznany dalszy stan kondycji zdrowtnej osoby, u której wystąpiło poniższe powikłanie.

Czy każdy podobny przypadek zostanie zarejestrowany? Czy każdy będzie miał dostęp do natychmiastowego i kosztownego leczenia? Czy osoba obciążona innymi chorobami współistniejącymi wyjdzie z takiego pogorszenia stanu zdrowia bez konsekwencji?

Toxic Epidermal Necrolysis Post COVID-19 Vaccination - First Reported Case

Mohamad Bakir , Hanan Almeshal, Rifah Alturki, Sulaiman Obaid, Areej Almazroo

Opublikowano: 16 sierpień, 2021

DOI: 10.7759/cureus.17215

Cytowanie artykułu: Bakir M, Almeshal H, Alturki R, et al. (August 16, 2021) Toxic Epidermal Necrolysis Post COVID-19 Vaccination - First Reported Case. Cureus 13(8): e17215. doi:10.7759/cureus.17215

Streszczenie

Zespół Stevensa-Johnsona / toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (SJS/TEN) to spektrum ostrych reakcji nadwrażliwości typu opóźnionego, które dotyczą skóry i błon śluzowych. Przyczyną tych zaburzeń są leki, a także infekcje i w bardzo rzadkich przypadkach szczepienia. Przedstawiamy przypadek TEN u 49-letniej kobiety bez wcześniejszej historii choroby. Zaburzenie rozwinęło się tydzień po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki COVID-19 bez innych możliwych do zidentyfikowania przyczyn. Pacjentka otrzymała dwie dawki inhibitora czynnika martwicy nowotworu alfa (etanercept) i po dwóch dniach od dawki początkowej przestały rozwijać się nowe zmiany; całkowite wygojenie nastąpiło po 22 dniach i u naszego pacjenta nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Ten przypadek pokazuje niezwykle rzadkie powikłanie szczepionki COVID-19. Korzyści z otrzymania preparatu przeciw COVID-19 przewyższają potencjalne ryzyko.

Prezentacja przypadku

49-letnia kobieta bez wcześniejszej historii medycznej zgłosiła się na izbę przyjęć z historią gorączki i wykwitów skórnych. Otrzymała szczepionkę COVID-19 Pfizer (BNT162b1) w dawce 0,3 ml podawaną domięśniowo na tydzień przed wystąpieniem u niej objawów. U pacjentki pojawiła się gorączka, zmęczenie i bóle głowy, a następnie zmiany skórne obejmujące tułów, które zaczęły rozprzestrzeniać się na twarz i kończyny górne z owrzodzeniem jamy ustnej. Pacjentka przebywała w POZ, otrzymała paracetamol i nie zauważyła poprawy. Pacjentka nie miała historii przyjmowania nowych leków ani zabiegów kosmetycznych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przed pojawieniem się zmian skórnych. Podczas badania pacjentka była stabilna, niespokojna i odczuwała silny ból. Miała liczne purpurowe i ciemnoczerwone plamki obejmujące klatkę piersiową (ryc. 1), brzuch (ryc. 2), kończyny górne (ryc. 3), twarz, narządy płciowe i górną część ud z obszarami wykazującymi zlewanie się zmian z wiotkimi pęcherzami i obszarami odwarstwienia naskórka z pozytywnym objawem Nikolskiego. Jej stan obejmował błonę śluzową, w której wystąpiły rozległe owrzodzenia jamy ustnej i krwotoczne strupy na wargach (ryc. 4), a także obustronne przekrwienie spojówek wraz z nadżerkami powiek górnych (ryc. 5) oraz zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych. Powierzchnię ciała (BSA) objętą zmianami szacuje się na ponad 30%. Badania laboratoryjne wykazały niski poziom białych krwinek (3,87 × 109/l) i podwyższony poziom enzymów wątrobowych (aminotransferaza asparaginianowa [AST] 178 j./l, aminotransferaza alaninowa [ALT] 90 j./l). Prześwietlenie klatki piersiowej było w normie, a serologia była negatywna w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B, C i HIV. Skala ciężkości choroby dla toksycznej martwicy naskórka (SCORTEN) wynosiła dwa w dniu przyjęcia, ponieważ pacjentka miała ponad 40 lat, a poziom wodorowęglanów w surowicy był niższy niż <20 mmol/l.












Badanie histopatologiczne zmiany wykazało martwicę naskórka pełnej grubości wraz z separacją skórno-naskórkową i martwiczymi keratynocytami (ryc. 6).

Pacjentka została przyjęta do szpitala na oddział HDU i traktowana w sposób aseptyczny; Rozpoczęto dożylną infuzję płynów i składników odżywczych. Zespoły okulistyczne, położnicze, ginekologiczne i urologiczne były zaangażowane w leczenie przypadku, ponieważ jej choroba dotyczyła oczu i potrzebowała miejscowych antybiotyków i miejscowych środków nawilżających. Ponadto miała nadżerki, które obejmowały jej narządy płciowe, więc zastosowano miejscowo opatrunki z gazy i wazeliny, a zespoły położniczo-ginekologiczne i urologiczne obserwowały ją, aby zapobiec przyszłym powikłaniom. Pacjentce podano podskórnie dwie dawki etanerceptu 50 mg/ml, pierwszą w dniu przyjęcia, a drugą po dwóch dniach od przyjęcia. Po dwóch dniach od podania pierwszej dawki pacjentka przestała rozwijać nowe zmiany, a całkowite wygojenie zaobserwowano po 22 dniach (ryc. 7, 8). U naszej pacjentki nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

Dyskusja

SJS/TEN to grupa rzadkich, ciężkich i potencjalnie śmiertelnych reakcji nadwrażliwości typu IV. Leki są zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych schorzeń. Jednak SJS/TEN mogą być w bardzo rzadkich przypadkach spowodowane szczepieniem [5]. Zaczyna się od objawów grypopodobnych, po których następuje bolesna wysypka, która się rozprzestrzenia i pęcherzuje. Zmiany w TEN składają się ze zmian o wyglądzie kropek i purpurowych plam z martwicą naskórka na pełnej grubości, wraz z zajęciem błony śluzowej. TEN jest uważany za nagły przypadek medyczny, który wymaga pilnej interwencji medycznej, w którym czynnik sprawczy, jeśli jest obecny, powinien zostać natychmiast odstawiony. Najbardziej zaangażowane miejsca w SJS/TEN to twarz, dłonie, podeszwy i przedmostkowa część tułowia. Ponadto często zaangażowana jest błona śluzowa narządów płciowych, oczu i policzków [8]. W SJS zajęte jest mniej niż 10% powierzchni ciała, podczas gdy w TEN ponad 30% powierzchni ciała. Jeśli zajęcie skóry wynosi od 10% do 30%, uważa się to za nakładanie się SJS-TEN. Uważa się, że patofizjologia rozwoju SJS/TEN to swoiste dla leku limfocyty CD8+, w których te cytotoksyczne limfocyty T uwalniają granulizynę, granzym B i perforynę - enzymy te prowadzą do tworzenia porów i aktywacji kaskady śmierci w dotkniętych komórkach. Ponadto, czynnik martwicy nowotworu (TNF)-alfa i interferon-gamma są wydzielane w znacznych ilościach przez aktywowane komórki T, co prowadzi do nadekspresji ligandów Fas i śmierci keratynocytów za pośrednictwem Fas [9] (Figura 9).

Szczepionka COVID-19 składa się z dwóch składników. Postawiono hipotezę, że antygen wirotopowy, który ulega ekspresji na powierzchni keratynocytów, może prowadzić do aktywacji cytotoksycznych limfocytów T i śmierci komórek naskórka [10, 11]. SJS/TEN to diagnoza kliniczna i histopatologiczna. W badaniu histopatologicznym stwierdza się martwicę keratynocytów i skórnego nacieku limfocytarnego z ujemnym docelowym testem immunofluorescencyjnym. Pacjenci z TEN wymagają leczenia wspomagającego, takiego jak odstawienie czynnika(ów) wywołującego(ych), przyjęcie na oddział intensywnej terapii lub oddział oparzeń, uzupełnienie płynów i elektrolitów, karmienie tubą nosowo-żołądkową lub całkowite żywienie pozajelitowe wraz z kontrolą bólu i temperatury. Sepsa i niewydolność narządów to najpoważniejsze powikłania TEN. Wykazano, że poziomy TNF-alfa są podwyższone w próbkach z biopsji skóry, płynie pęcherzowym i surowicy pacjentów z TEN, co zachęca do stosowania terapii biologicznej wykorzystującej działanie anty-TNF-alfa [12, 13]. W jednym z badań pojedyncza dawka etanerceptu (Enbrel, Immunex Corporation, Seattle, USA) 50 mg/ml podskórnie wydawała się modyfikować przebieg choroby, w której znaczne zmniejszenie obrzęku i zatrzymanie rozwoju choroby zauważono już po 24 godzinach [14]. W ostatnich latach stosowano antagonistów TNF-alfa, a w większości przypadków zaobserwowano znaczną poprawę, w której tworzenie zmian ustało w ciągu dwóch dni, a całkowite ustąpienie nastąpiło w ciągu 20 dni. Również u pacjentów z SJS/TEN leczonych etanerceptem nie udokumentowano żadnych poważnych działań niepożądanych. Ponadto, w porównaniu do osób, którym podawano kortykosteroidy, obserwowano niższy odsetek krwotoków z przewodu pokarmowego oraz obniżony poziom ekspresji granulizyny i TNF-alfa [15]. Plazmafereza, dożylna immunoglobulina (IVIG) i być może najbardziej obiecujące inhibitory TNF, takie jak etanercept, są możliwościami leczenia TEN wywołanego szczepionką [14]. Jednak nadal kontrowersyjne jest stosowanie IVIG i dużych dawek kortykosteroidów ogólnoustrojowych [16]. Uważa się, że plazmafereza działa u pacjentów z TEN w oparciu o założenie usunięcia leku, metabolitu leku lub mediatora cytotoksycznego z krążenia. Jednak jedno szwedzkie badanie nie wykazało korzyści z plazmaferezy u ośmiu pacjentów w porównaniu z pacjentami w innych badaniach, którzy otrzymali równoważną opiekę wspomagającą, ale nie plazmaferezę [17]. Na tym etapie nie ma wystarczających danych uzasadniających zastosowanie plazmaferezy w stosunku do innych metod wspomagających [18]. W randomizowanym kontrolowanym badaniu porównującym skuteczność etanerceptu i kortykosteroidów u pacjentów z SJS/TEN stwierdzono, że etanercept wspomaga gojenie skóry i błony śluzowej jamy ustnej oraz ułatwia odbudowę nabłonka [15]. Według naszej wiedzy jest to pierwszy odnotowany przypadek TEN po szczepieniu preparatem Pfizer przeciw COVID-19. Były dwa przypadki SJS po szczepieniu COVID-19, w pierwszym przypadku nie wymieniono nazwy ani dawki szczepionki, którą otrzymał ich pacjent [11]. Jednak w drugim przypadku wspomnieli, że ich pacjent rozwinął SJS po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer COVID-19 [19]. Nasz pacjent całkowicie wyzdrowiał po otrzymaniu dwóch dawek etanerceptu.

Wnioski

Ten przykład podkreśla niezwykle rzadkie powikłanie poszczepienne. Ale korzyści znacznie przewyższają ryzyko w obecnych okolicznościach, dlatego wśród społeczności nie powinno być wahania w kwestii szczepień. Dlatego zgłaszając ten przypadek, podkreślamy rzadkość występowania tego efektu ubocznego, a biorąc pod uwagę okoliczności, nie powinno to wpływać na decyzję o przyjęciu szczepionki ani pogłębiać istniejących tam niejasności. W naszym przypadku wyjaśniliśmy patofizjologię rozwoju toksycznej nekrolizy naskórka w następstwie szczepienia oraz podkreśliliśmy skuteczność eternaceptu jako bezpiecznego i szybkiego leczenia tego schorzenia.

Piśmiennictwo

  1. Schwartz RA, McDonough PH, Lee BW: Toxic epidermal necrolysis: Part I. Introduction, history, classification, clinical features, systemic manifestations, etiology, and immunopathogenesis. J Am Acad Dermatol. 2013, 69:173.e1-13; quiz 185-6. 10.1016/j.jaad.2013.05.003
  2. Schwartz RA, McDonough PH, Lee BW: Toxic epidermal necrolysis: Part II. Prognosis, sequelae, diagnosis, differential diagnosis, prevention, and treatment. J Am Acad Dermatol. 2013, 69:187.e1-16; quiz 203-4. 10.1016/j.jaad.2013.05.002
  3. Mockenhaupt M: Epidemiology of cutaneous adverse drug reactions. Chem Immunol Allergy. 2012, 97:1-17. 10.1159/000335612
  4. Rosenblatt AE, Stein SL: Cutaneous reactions to vaccinations. Clin Dermatol. 2015, 33:327-32. 10.1016/j.clindermatol.2014.12.009
  5. Ball R, Ball LK, Wise RP, Braun MM, Beeler JA, Salive ME: Stevens-Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis after vaccination: reports to the vaccine adverse event reporting system. Pediatr Infect Dis J. 2001, 20:219-23. 10.1097/00006454-200102000-00022
  6. Dobrosavljevic D, Milinkovic MV, Nikolic MM: Toxic epidermal necrolysis following morbilli-parotitis-rubella vaccination. J Eur Acad Dermatol Venereol. 1999, 13:59-61.
  7. Harr T, French LE: Stevens-Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis. Chem Immunol Allergy. 2012, 97:149-66. 10.1159/000335627
  8. Grazina I, Mannocci A, Meggiolaro A, La Torre G: Is there an association between Stevens-Johnson Syndrome and vaccination? A systematic review. Ann Ig. 2020, 32:81-96. 10.7416/ai.2020.2333
  9. Oakley AM, Krishnamurthy K: Stevens Johnson Syndrome. StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing (ed): Treasure Island, 2021; 2021 Jan-.
  10. Stone CA Jr, Rukasin CR, Beachkofsky TM, Phillips EJ: Immune-mediated adverse reactions to vaccines. Br J Clin Pharmacol. 2019, 85:2694-706. 10.1111/bcp.14112
  11. Dash S, Sirka CS, Mishra S, Viswan P: Covid-19 vaccine induced Steven-Johnson syndrome: a case report. Clin Exp Dermatol. 2021, 10.1111/ced.14784
  12. Paquet P, Paquet F, Al Saleh W, Reper P, Vanderkelen A, Piérard GE: Immunoregulatory effector cells in drug-induced toxic epidermal necrolysis. Am J Dermatopathol. 2000, 22:413-7. 10.1097/00000372-200010000-00005
  13. Posadas SJ, Padial A, Torres MJ, et al.: Delayed reactions to drugs show levels of perforin, granzyme B, and Fas-L to be related to disease severity. J Allergy Clin Immunol. 2002, 109:155-61. 10.1067/mai.2002.120563
  14. Chahal D, Aleshin M, Turegano M, Chiu M, Worswick S: Vaccine-induced toxic epidermal necrolysis: a case and systematic review. Dermatol Online J. 2018241, 13030-7. 10.5070/D3241037941
  15. Wang CW, Yang LY, Chen CB, et al.: Randomized, controlled trial of TNF-α antagonist in CTL-mediated severe cutaneous adverse reactions. J Clin Invest. 2018, 128:985-96. 10.1172/JCI93349
  16. St John J, Ratushny V, Liu KJ, et al.: Successful use of cyclosporin a for Stevens-Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis in three children. Pediatr Dermatol. 2017, 34:540-6. 10.1111/pde.13236
  17. Furubacke A, Berlin G, Anderson C, Sjöberg F: Lack of significant treatment effect of plasma exchange in the treatment of drug-induced toxic epidermal necrolysis?. Intensive Care Med. 1999, 25:1307-10. 10.1007/s001340051063
  18. Fernando SL: The management of toxic epidermal necrolysis. Australas J Dermatol. 2012, 53:165-71. 10.1111/j.1440-0960.2011.00862.x
  19. Elboraey MO, Essa EE: Stevens-Johnson syndrome post second dose of Pfizer COVID-19 vaccine: a case report. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol. 2021, 10.1016/j.oooo.2021.06.019

Zdjęcia/grafiki - źródło: https://www.cureus.com/articles/68051-toxic-epidermal-necrolysis-post-covid-19-vaccination---first-reported-case

Opracował: lek.stom. Remigiusz Cop

Niepożądane_odczyny_poszczepienne_PSNLiN-Toksyczna_nekroliza_naskórka_po_szczepionce_przeciw_Covid-19

Ostatnio dodane

STOP 5G! Przerażające fakty o technologii 5G.
Pokaż
STOP 5G! Przerażające fakty o technologii 5G.

Fakty są przerażające. Właśnie dlatego musisz sam wyrobić sobie zdanie na temat technologii 5G. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Larwoterapia (biochirurgia) - Marcin Rogus
Larwoterapia (biochirurgia) - Marcin Rogus
Larwoterapia (biochirurgia) - Marcin Rogus

Uwaga! Film zawiera drastyczne zdjęcia ran oczyszczanych z martwicy (np. stopa cukrzycowa)

"Larwy to najmniejsi na świecie chirurdzy, w rzeczywistości są lepsze od lekarzy - są tańsze i pracują 24 godziny na dobę". Prof. Andrew Boulton

To niezwykle skuteczna metoda oczyszczenia tkanek z martwicy. Pozwala efektywnie rozpocząć i wspomóc proces leczenia trudno gojącej się rany, np. terapia stopy cukrzycowej.

Dr Norman Pieniążek miażdży obłęd Covidowy, test PCR i szczepionki!
Pokaż
Dr Norman Pieniążek miażdży obłęd Covidowy, test PCR i szczepionki!

Wywiad mec. Jacka Wilka z dr Normanem Pieniążkiem genetykiem, specjalistą w zakresie diagnostyki molekularnej, wieloletnim pracownikiem CDC, szefem pracowni diagnostyki molekularnej, który obnaża kłamstwa i manipulacje z okresu pandemii Covid-19.

Żródło:

- https://www.facebook.com/watch/live/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-IOS_GK0T-GK1C&;mibextid=cr9u03&ref=watch_permalink&v=422913590686388

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

od kilku miesięcy z uwagą i niepokojem obserwujemy działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zauważamy, że destabilizują one polski system edukacji oraz szeroko otwierają szkoły na niebezpieczne ideologie, pozbawiając je zarazem komponentu narodowego. Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, rodzice, nauczyciele, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych podejmujemy szereg działań, aby zahamować niebezpieczne dla polskiej edukacji reformy.