16 września 2021
Autor: PSNLiN
Nasilenie atopowego zapalenia skóry po "szczepieniu" przeciw Covid-19
Publikujemy pierwszy nadesłany nam opis NOP u dziecka po podaniu preparatu mRNA przeciw COVID-19.
Dziękujemy za zaufanie i zachęcamy innych lekarzy do przedstawiania Niepoarządanych Odczynów Poszczepiennych, z którymi spotykaja się w swojej codziennej praktyce zawodowej. Zachęcamy róniez Pańśtwa do zgłaszania nam NOP-ów, jeśli takich doświadczyliście.
Prosimy o dokonywanie zgłoszeń na adres mailowy nopy@psnlin.
Gwarantujemy zachowanie tajemnicy wszelkich danych pacjenta i lekarza.
W dniu 1.09.2021. do pediatry w POZ zgłosił się z matką nastoletni pacjent.
Chłopiec skarżył się na występujące od ok. 2 tygodni rozległe zmiany skórne, którym towarzyszył bardzo silny świąd, ból podczas zginania stawów, sączenie się żółtawego płynu z dużych powierzchni zmienionej skóry.
Dolegliwości nasilały się w nocy- świąd stawał się nie do wytrzymania, uniemożliwiając normalny sen. Pogarszała też kąpiel w wodzie.
Z wywiadu od matki ustalono, że chłopiec miał rozpoznaną we wczesnym dzieciństwie astmę oskrzelową i alergię wziewną na roztocza i trawy.
W wieku 5 lat dermatolog zdiagnozował liszaj pokrzywkowy, następnie wyprysk pieniążkowaty.
Chłopiec otrzymywał przewlekle leki p/alergiczne i p/zapalne w postaci syropów, tabletek i maści/kremów.
Ok 2,5 roku temu leczony był dermatologicznie naświetlaniami UVB z dużą poprawą.
Wg chłopca i matki od tamtej pory nie było żadnych problemów dermatologicznych, nie stosowano też żadnych terapii dermatologicznych.
U nastolatka stwierdzono jednak w testach alergicznych uczulenie na nikiel i kobalt.
Ok 14.03.2021. chłopiec zachorował na Covid -19.
Zakażenie potwierdzono testem zleconym przez lekarza POZ.
Przebieg choroby był łagodny, jednak wystąpienie kaszlu na koniec izolacji spowodowało jej przedłużenie o 3 dni.
W dniu 26.06.2021. chłopiec otrzymał II dawkę szczepionki na Covid -19 firmy Pfizer.
W trakcie szczepienia oraz po nim chłopiec był zdrowy- do momentu, gdy ok połowy sierpnia- czyli ok 7 tygodni później- zaczęły się pojawiać i szybko nasilać zmiany skórne.
Próbowali sobie poradzić stosując emolienty, jednak z uwagi na znaczny świąd, który stał się nie do wytrzymania- zgłosili się po pomoc do pediatry.
W dniu przyjęcia, tj 1.09.2021. lekarz pediatra stwierdził rozległe zmiany skórne- obejmujące częściowo wszystkie kończyny oraz plecy i pośladki.
Charakter zmian nie był jednolity- występowały zmiany o charakterze wałowato uniesionego, rozlanego rumienia, grudki, pęcherzyki, przeczosy, żółtawe strupy, ekstremalna suchość skóry, której towarzyszył bardzo nasilony świąd oraz ból skóry, przy próbie jej zmarszczenia (zginanie stawów skokowych, kolanowych i łokciowych).
Wg matki nie przyniosły ulgi zastosowane emolienty, dopiero ostatniej nocy świąd był mniejszy, ponieważ podano tabletkę leku p/histaminowego.
Badający chłopca pediatra wydał pilne skierowanie do dermatologa oraz do szpitala dermatologicznego (z diagnozą: podejrzenie NOP po szczepieniu p/Covid 19 szczepionką firmy Pfizer), gdzie kierował pacjenta w razie niemożności uzyskania szybkiej porady specjalisty.
Pediatrze nie udało się zgłosić NOP-u przez system komputerowy Gabinet.gov.pl., wszelkie obserwacje zostały wpisane do historii choroby jako dowód w ewentualnym postępowaniu odszkodowawczym.
Konsultacja dermatologiczna odbyła się 2.09.2021., a badający lekarz stwierdził: nasilenie atopowego zapalenia skóry- AZS.
Zalecił leki p/histaminowe, p/zapalne, p/bakteryjne, odkażające oraz emolienty ( Xyzal, Belogent, Fucidin, wodny roztwór gencjany, okłady z KMnO4, Dexeryl, Lipikar, ewent. Protopic)- potwierdzając potrzebę hospitalizacji w przypadku braku poprawy lub pogorszenia.
Wydał zwolnienie z lekcji wf na okres całego miesiąca.
W dniu 6.09.2021. podczas telefonicznej rozmowy z matką ustalono, że nie było pogorszenia i chłopiec nie został hospitalizowany, stosuje regularnie wszystkie zalecone przez dermatologa leki, uzyskując stopniową poprawę, pozwalającą na powrót chłopca do szkoły.
Źródło: PSNLiN