Szczepienia dzieci
Kolejne badanie wskazuje na wzrost ryzyka wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia u nastolatków po "szczepieniu" przeciwko Covid-19.
Minęło już kilka miesięcy, odkąd nastolatki w wieku od 12 lat mogą otrzymać szczepionkę. Wciąż pojawiają się nowe informacje dotyczące ryzyka rozwoju zapalenia mięśnia sercowego w tej części populacji po podaniu preparatów genetycznych mRNA.
Omawiane badanie: "Myocarditis and Pericarditis in Adolescents after First and Second doses of mRNA COVID-19 Vaccines" ujawniło w szczególności istnienie tego zjawiska, ale przede wszystkim większe ryzyko po drugiej dawce, głównie u chłopców.
Dr François Montastruc, farmakolog w centrum nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie i główny badacz badania, wyjaśnia: "Przeanalizowaliśmy wszystkie zgłoszenia działań niepożądanych na podstawie danych z globalnej bazy danych nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii i głównie z krajów europejskich (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania), do 14 września 2021 r. Dokładniej przyjrzeliśmy się stwierdzeniom zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, które wydawały się częstsze u młodych ludzi ".
Po tych analizach dr Montastruc oświadczył: "Wśród 4942 raportów przeanalizowanych u nastolatków zidentyfikowaliśmy 242 przypadki zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia. Wśród tych oświadczeń w ośmiu na dziesięć przypadków hospitalizacja była konieczna. Średni czas do wystąpienia objawów wynosił 4 dni po pierwszej dawce i 3 dni po drugiej".
Stwierdzono, że ryzyko wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia jest pięciokrotnie większe po drugiej dawce w porównaniu z pierwszą. Ponadto obserwowano, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia jest dziesięciokrotnie większe u chłopców niż u dziewcząt, czy to przy pierwszej czy drugiej dawce.
Tak wygląda bezpieczeństwo szczepień (przyp.redakcji).