NEWSY PSNLiN
Fiński Instytut Zdrowia (THL) nie zaleca stosowania szczepień przypominających (również dwuwalentnych) przeciw Covid-19 dla ludzi w wieku produkcyjnym, w tym dla pracowników służby zdrowia i opieki, gdyż brak podstaw epidemiologicznych do ich stosowania.
Pobierz grafikę i wyślij znajomym
Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) nie zaleca obecnie podawania późnojesiennej szczepionki przypominającej przeciwko koronawirusowi pracownikom służby zdrowia i służb społecznych, którzy nie mają chorób przewlekłych. Sprawa została szeroko nagłośniona, ale THL nie wprowadza obecnie żadnych zmian do swojego zalecenia wydanego pod koniec września.
"Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z koronawirusami oraz nowe dane z badań nad szczepionkami. Jeśli będą ku temu podstawy medyczne i epidemiologiczne, zmienimy nasze zalecenia dotyczące szczepień, ale w tej chwili takich podstaw nie ma. Chęć otrzymania szczepionki przypominającej nie jest wystarczającą podstawą do wydania rekomendacji" - mówi Hanna Nohynek, Główny Lekarz THL.
"W chwili obecnej nie ma wystarczających danych badawczych, które przemawiałyby za zaleceniem pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej szczepienia przypominającego późną jesienią. Na przykład oryginalne szczepionki przeciwko koronawirusom nie dają ani skutecznej, ani długotrwałej ochrony przed zakażeniami koronawirusowymi, zakaźnością lub łagodnymi postaciami choroby, a o szczepionkach przeciwko nowym wariantom nie wiemy jeszcze wystarczająco dużo" - kontynuuje Nohynek.
Zalecenia dotyczące szczepionek przeciwko koronawirusom opierają się na ocenach Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepionek oraz Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.
Dorośli bez chorób przewlekłych są dobrze chronieni przed poważnymi chorobami wywołanymi przez koronawirusy
Ryzyko zachorowania na ciężką chorobę koronawirusową wywołaną przez obecnie krążące warianty Omicron jest bardzo niskie u osób dorosłych w wieku produkcyjnym, nie chorujących na choroby przewlekłe. Jeśli pracownik służby zdrowia i opieki społecznej należy do grupy docelowej dla dawek przypominających jesienią 2022 r. ze względu na wiek lub chorobę przewlekłą, szczepionka przypominająca jest dla niego zalecana w taki sam sposób jak dla innych osób z tej samej grupy docelowej.
"Osoby w wieku 18-59 lat bez chorób przewlekłych, które pracują w ochronie zdrowia, podobnie jak osoby pracujące w innych zawodach, nie potrzebują dodatkowej ochrony. Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej są dobrze chronieni przed poważną chorobą koronawirusową" - mówi główny lekarz THL Tuija Leino.
Ochrona przed zakażeniami i zaraźliwością uzyskana przez pracowników służby zdrowia i opieki społecznej mogłaby, w najlepszym przypadku, pośrednio chronić również pacjentów i mieszkańców w instytucjach zapewniających opiekę długoterminową. Nie ma jeszcze wystarczających danych badawczych na temat tego, czy wprowadzone jesienią szczepionki wariantowe zapewniają lepszą i dłuższą ochronę przed zakażeniami i zaraźliwością niż oryginalne szczepionki przeciwko koronawirusom.
"Jeśli szczepionki mają być stosowane do ochrony pośredniej, czyli do ochrony pacjentów poprzez szczepienie pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, powinny być tak skuteczne, że ich przyjmowanie przez zdrowe osoby dorosłe miałoby sens. Jeśli wpływ jest niepewny, nie jest wystarczający, by uzasadnić zalecanie szczepionki przypominającej - mówi Leino.
W najlepszym wypadku oryginalne szczepionki przeciwko koronawirusom zapewniają około 50-procentową ochronę przed nowymi zakażeniami przez dwa lub trzy miesiące. Jeśli nadzieją jest, że dawki przypominające szczepionek dostosowanych do wariantu zapobiegną zakażeniom, a tym samym zmniejszą absencję chorobową, ochrona będzie prawdopodobnie krótkotrwała i ograniczona.
Z tym tematem wiążą się także inne pytania. Jeśli dawki przypominające miałyby być zalecane pracownikom służby zdrowia i pomocy społecznej, czy powinny być również zalecane innym grupom zawodowym w celu zapobiegania absencji chorobowej?
"Czy chęć zmniejszenia absencji chorobowej na kilka miesięcy byłaby wystarczającym uzasadnieniem dla szerokich szczepień? Czy wówczas po kilku miesiącach powinno być wydane nowe zalecenie?" pyta Hanna Nohynek.
Dlaczego stanowisko Finlandii różni się od stanowiska innych krajów europejskich?
Niektóre kraje europejskie zalecają lub zapewniają dawki przypominające tej jesieni pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej. (w Polsce nie odwołano obowiązku przyjęcia preparatu przeciw Covid 19 narzuconego medykom z dniem 1 marca 2022r - przyp.red.)
Zdaniem Nohynek, te zróżnicowane stanowiska wynikają z tego, że różne kraje wymagają różnego rodzaju dowodów do wydania rekomendacji. Zależy to również od tego, kto wydaje zalecenie i co ma ono na celu. Zazwyczaj to instytucja zdrowia publicznego lub ministerstwo może wydawać zalecenia dotyczące szczepień.
Na przykład Szwecja nie zaleca podawania późnojesiennych dawek przypominających pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej ani zdrowym dorosłym w wieku produkcyjnym, ale osoby w wieku 18 lat i starsze nadal mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej. Nie wprowadza się zatem rozróżnienia między pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej a innymi osobami dorosłymi.
Z kolei Dania zaleca przyjęcie szczepionki przypominającej późną jesienią tylko pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, którzy zajmują się osobami starszymi i zagrożonymi poważną chorobą wywołaną przez koronawirusa. Norwegia nie zaleca obecnie ani nie oferuje pracownikom służby zdrowia późnojesiennych szczepień przypominających.
Pobierz grafikę i wyślij znajomym
Pobierz grafikę i wyślij znajomym