Profilaktyka i leczenie
Naukowcy, bazując na właściwościach przeciwwirusowych lizyny, przeprowadzili badania, pozwalające na ocenę możliwości wykorzystania tego aminokwasu w terapii SARS-CoV-2. Wyniki badań okazują się spójne, a wnioski pozwalają na włączenie lizyny do grupy preparatów, których podawanie może znacznie złagodzić przebieg infekcji CoV-2.
Według liczynych badań i opracowań naukowych, przeciwwirusowe działanie lizyny opiera się na:
- zmniejszeniu akumulacji białek wirusowych i ograniczeniu syntezy wirusowego RNA
- doprowadzeniu do silnej redukcji wirusowego nukleokapsydu
- zmniejszeniu liczby zakaźnych wirionów potomnych
- zmniejszeniu dystrybucji jądrowej IAV
- hamowaniu NF-κB podczas infekcji CoV( Inhibitory NF-κB zostały przebadane jako potencjalne leki terapeutyczne w terapii przeciwwirusowej)
- poprawie funkcjonowania układu odpornościowego
- podnniesieniu poziom cynku w surowicy
- wygaszaniu tzw. burzy cytokinowej
Dotychczas terapia lizyną była stosowana uniwersalnie w całej rodzinie wirusów opryszczki, przykłady u ludzi obejmują wirus cytomegalii i półpasiec. Badanie potwierdziło skuteczność lizyny również przeciwko SARS-CoV-2, a zatem oczekuje się zadowalających efektów w przypadku MERS-CoV i innych członków rodziny koronawirusów in-vivo.
Według przeprowadzonego badania, około 80% pacjentów z ostrym stadium Covid-19, którym podawano lizynę, wykazało co najmniej 70% redukcję objawów w ciągu pierwszych 48 godzin (nie wliczając pacjentów z długotrwałymi objawami). Czasy leczenia wahały się od 2 dni do 3,5 tygodnia, przy czym średni czas pobytu w szpitalu pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie lizyną w szpitalu, to 3 dni od rozpoczęcia terapii.
Zakres podawanych dawek wynosił od 1000 mg do 4000 mg, przy czym ta ostatnia była rzadko podawana, a średnia dawka wynosiła 2000 mg. Klinicyści nie zalecają przekraczania 3000 mg ze względu na możliwe nagromadzenie bradykininy, powodujące kaszel lub nasilenie kaszlu.
Schemat dawkowania zalecany na podstawie badania, dla przypadków ostrych:
Dzień 1: 1000 mg dwa razy dziennie,
Dzień 2: w razie potrzeby zwiększenie o 500 mg do 1000 mg, łącznie nie przekraczając 3000 mg dziennie,
Dzień 3: w razie potrzeby zwiększenie do 3500 mg na dobę.
Dawki ratunkowe: 2000 mg w pierwszej dawce (nie przekraczając łącznie 4 gramów pierwszego dnia) lub podane w klikugodzinnym odstępie, daje wg autorów znakomite rezultaty.
Lizynę podawano godzinę przed śniadaniem i o 15:00 pierwszego dnia, a w razie potrzeby przesuwano wcześniej po południu drugiego dnia, otwierając przedział czasowy o godzinie 21:00 na trzecią dawkę. Prowadzący badanie sugerują, by lizynę przyjmować minimum 1 godzinę przed posiłkiem, popijając dwiema szklankami wody. Dwie szklanki wody wspomagają wchłanianie, nawodnienie, antykoagulację i tłumią apetyt, co powoduje zmniejszenie ilości niezamierzonego spożycia argininy. Arginina niweluje bowiem działanie lizyny. Kluczowe znaczenie ma ograniczenie kawy (i innych napojów o wysokiej zawartości kofeiny) oraz przestrzeganie diety z ograniczeniem argininy. Produkty z wysoką zawartością argininy to między innymi: czerwone mięso, niektóre ryby i owoce morza, orzechy, pestki dyni, soczewica oraz soja.
Po ustąpieniu objawów, przyjmowanie lizyny należy kontynuować na dawce podtrzymującej co najmniej 1 gram przez co najmniej 1 tydzień (najlepiej 2 tygodnie lub dłużej), pamiętając o przestrzeganiu ograniczeń dietetycznych przez 3 tygodnie, aby zapobiec nawrotom.
Lizyna jest dostępna bez recepty, w aptekach i sklepach z suplementami.
Opracowała, na podstawie dostępnej bibliografii:
http://bio-virus.org/index.html.
https://www.microbiologyresearch.org/content/journal/jgv/10.1099/jgv.0.001513
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8310019/
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2515690X211026193
lek. Magdalena Ramska-Cop