Nie szczepimy się przeciw COVID-19

Lekarze dla zdrowia

##--plugin|marquee--##

NASZĄ MISJĄ JEST

kontakt ulotki grafiki facebook twitter telegram rummble

Profilaktyka i leczenie

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ Z GRAFIKĄ: Facebook Twitter Telegram Instagram
Forsycja w profilaktyce i leczeniu chorób wirusowych w tym Covid-19

Forsycja to krzew, który znają chyba wszyscy. Wiosną jako jedna z pierwszych rozkwita żółtymi kwiatami i zwiastuje ciepłe dni. Ale czy wiecie, że te kwiaty są jadalne i bardzo zdrowe?

To kolejny z darów natury, który mamy na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, a nie wykorzystujemy jego potecjału...

Rodzaj forsycja - Forsythia należy do rodziny oliwkowatych - Oleaceae i liczy 7 gatunków, pochodzących ze wschodniej Azji (Chiny, Japonia, Korea) oraz południowej Europy (Albania). Nazwa rodzajowa została nadana na cześć szkockiego botanika William’a Forsyth’a (1737-1804). Forsycje to krzewy szeroko uprawiane w Europie, Azji i Ameryce Północnej do celów ozdobnych. Są również cennymi roślinami leczniczymi. W fitoterapii wykorzystywane są kwiaty i owoce forsycji - Flos et Fructus Forsythiae.

Do najczęściej uprawianych gatunków w Europie należą: forsycja zwisła - Forsythia suspensa (Thunberg) Vahl, forsycja zielona - Forsythia viridissima Lindley i mieszaniec (hybryda) - forsycja pośrednia - Forsythia intermedia, Najbardziej oryginalnymi, ozdobnymi organami forsycji są kwiaty pojawiające się w kwietniu i maju, przed rozwinięciem liści. Kwiaty są duże, żółte, obupłciowe, gęsto ustawione wzdłuż pędów, pojedyncze lub zebrane w pęczki po 2-6. Owocem jest dwukomorowa pękająca torebka o powierzchni brodawkowatej. Kwiaty powinny być zbierane po rozwinięciu lub na wpół otwarte, suszone w ciemności, w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu. Owoce zbierane są późnym latem, zanim otworzą klapy.

Forsycja zawiera:

1/flawonoidy:

-rutyna (rutozyd) - kwiaty zawieraja go aż 1% co jest rzadkościa w swiecie roślin -ma działanie przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne, wspomaga także działanie witaminy C

-kwercetyna - ma działanie przeciwalergiczne poprzez spowalnianie wydzielania histaminy, działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, immunoprotekcyjnie oraz przeciwzakrzepowo. W różnych typach i modelach infekcji wirusowych kwercetyna hamuje polimerazy, proteazy, odwrotną transkryptazę i gyrazę DNA, wiąże białka kapsydów wirusowych, kwercetyna może hamować inwazję wirusów poprzez hamowanie kanałów Ca2+, a szeroki zakres właściwości przeciwwirusowych może wpływać na wiele etapów, jak wnikanie, synteza białek i replikacja wirusa.

2/saponiny,

3/antocyjany (galaktozyd cyjanidyny, glukozyd cyjanidyny, rutynozyd cyjanidyny),

4/kwasy fenolowe (kwas chinowy, kawowy, p-kumarowy),

5/lignany (pinorezinol, filiryna - inaczej forsytyna, forsytiazyd A) - znajdują się w suszonych owocach forsycji. Filiryna może blokować łączenie białka S SARS-CoV-2 z receptorem ACE2. Forsythiaside A wykazuje niezwykłe działanie przeciwzapalne, antywirusowe, neuroprotekcyjne, przeciwutleniające, hepatoprotekcyjne i przeciwbakteryjne poprzez regulację wielu szlaków transdukcji sygnałowej, takich jak NF-κB, MAPK, JAK / STAT, Nrf2, RLR, TRAF, TLR7 i stres ER.

6/alkohole fenolowe (koniferylowy)

7/glikozyd - syringina - stosowana w fitoterapii w leczeniu zapalenia wątroby, marskości i stłuszczenia miąższu wątroby, ponadto przy chorobach autoimmunologicznych wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych, endometriozy, łuszczycy i chorób nowotworowych. Przemiany metaboliczne, biosynteza syringiny, kwasu syringowegou u roślin są powiązane z kwasem p-hydroksycynamonowym, kwasem ferulowym, kwasem synapinowym oraz z formami alkoholowymi tych związków fenolowych. Wszystkie one mają działanie przeciwnowotworowe, silnie odkażające, antyseptyczne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i ochronne na miąższ wątroby, nerki, serce, naczynia krwionośne oraz właściwości neuroprotekcyjne.

Wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, wzmagają diurezę, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastynowych oraz komórek tucznych (mastocytów). Zastosowane w kosmetykach opóźniają procesy starzenia.

Herbatka z forsycji wg dr Henryka Różańskiego

składniki:

10-15 g kwiatów świeżych lub suchych

500 ml gorącej wody

spirytus do zwilżenia kwiatków

wykonanie:

Kwiatki forsycji zwilżamy spirytusem, następnie zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy talerzykiem i odstawiamy na ok. 40 min. Przecedzamy. Pijemy w ciągu dnia małymi porcjami. Naparem możemy również przemywać oczy przy alergicznym zapaleniu spojówek

Spośród surowców syringinowych krajowych można stosować w fitoterapii jesienne lub wiosenne gałązki ligustru, jesienne i wiosenne gałązki forsycji, owoce forsycji przed otwarciem, owoce bzu lilaka przed otwarciem, gałązki i korę bzu lilaka. Najlepiej je ekstrahować gorącym alkoholem 60-65%, gotować w winie czerwonym lub białym lub gotować przez 20 minut na wolnym ogniu w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub cytryny. Proporcje surowca do alkoholu/wina 1:5. Zażywać po 10-15 ml, wino po 30-50 ml 1 raz dziennie. Odwar (z 1 łyżki na szklankę wody) pić 2 razy dziennie po 100 ml.

Forsycja w TCM

Tradycyjna Medycyna Chińska odgrywa znaczącą rolę w leczeniu różnych chorób i przyciąga coraz większą uwagę do zastosowań klinicznych. Forsythiae Fructus, suszony owoc Forsythia suspensa, jest szeroko stosowanym chińskim ziołem leczniczym w klinice ze względu na jego rozległe działania farmakologiczne. Forsytiazyd A jest głównym aktywnym składnikiem indeksu wyizolowanym z Forsythiae Fructus i posiada znaczące bioaktywności.

Kapsułki LH(Lianhuaqingwen): jest chińskim lekiem ziołowym stosowany w leczeniu COVID-19.

Kapsułki LH są zatwierdzonym lekiem patentowym TCM( tradycyjnej medycyny chińskiej), który jest szeroko stosowany w leczeniu chorób zakaźnych dróg oddechowych spowodowanych przeziębieniem i grypą. W dniu 12 kwietnia 2020 r. kapsułki i granulki LH zostały oficjalnie zatwierdzone przez Chińską Agencję Żywności i Leków (CFDA) dla pacjentów z łagodną postacią COVID-19 w oparciu o ich bezpieczeństwo i skuteczność wykazane w wieloośrodkowych, randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych.

Mogą być one stosowane zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu Covid-19.

Zalecane są przez Chińską Narodową Komisję Zdrowia do leczenia COVID-19. Działają przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, a wcześniejsze wskazania obejmowały zapalenie oskrzeli i płuc, gorączkę, kaszel, zmęczenie, grypę i wczesne stadium odry. Obecnie kapsułki LH zostały dopuszczone do obrotu na Filipinach, Brazylii, Indonezji, Kanadzie,Mozambiku, Rumunii, Tajlandii, Ekwadorze, Singapurze i Laosie. Rejestracja rozpoczęła się w ponad 30 krajach na całym świecie.

W preparacie tym znajduje się ponad 300 związków, ale zidentyfikowano tylko 74 związki, spośród których kwercetyna i naryngenina zapobiegają wiązaniu receptora ACE2 z białkiem S, a forsytozyd i rutyna hamują replikację wirusa przez interakcję z 3CLpro.

Tab. 1. Skład preparatu Lianhuaqingwen

Nr Nazwa łacińska/Nazwa polska/Surowiec/Ilość

1 Forsythia suspensa/Forsycja zwisła/owoce/255

2 Lonicera japonica/Wiciokrzew japoński/kwiaty/255

3 Gypsum fibrosum/Gips włóknisty/255

4 Isatis indigotica/Urzet barwierski/korzeń 255

5 Dryopteris crassi/Narecznica/kłącza/255

6 Houttuynia cordata/Pstrolistka sercowata/ziele/255

7 Ephedra sinica/Przęśl chińska/łodygi/85

8 Prunus sibirica/Morela zwyczajna/nasiona/85

9 Pogostemon cablin/Paczulka wonna/części nadziemne/85

10 Rhodiola rosea/Różeniec górski/cała roślina/85

11 Glycyrrhiza uralensis/Lukrecja uralska/korzeń/85

12 Rheum officinale/Rzewień lekarski/korzeń i kłącze/51

13 Mentha haplocalyx/Mięta chińska/mentol/7

Forsycja jest głównym składnikiem kapsułek LH.

Kapsułki te mogą hamować replikację SARS-COV-2 i regulować wydzielanie cytokin zapalnych. Eksperymenty z wykorzystaniem zarodków kurzych i testy cytotoksyczności wykazały, że kapsułki LH są bezpieczne, a nowoczesne badania farmakologiczne wykazały, że kapsułki LH wywierają dobry efekt hamującyna wirusa grypy typu A i wirusa grypy typu B Ponadto, kapsułki LH mogą przeciwdziałać uszkodzeniom oksydacyjnym płuc wywołanym przez PM2.5-w płucach u szczurów.

Wyniki farmakologiczne pokazują, że kapsułki LH nie mają oczywistych skutków ubocznych i wywierają dobre działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe na SARS-COV-2, grypę typu A i B. Badania nad SARS-COV-2 wykazały, że kapsułki LH mogą hamować replikację wirusa i zmieniać kształt wirusa. Ponadto kapsułki te mogą wywierać działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie ekspresji TNF-, IL-6, CCL-2/MCP-1 i innych czynników zapalnych w sposób zależny od dawki. Wyniki badań klinicznych pokazują, że stosowanie kapsułek LH w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia, takimi jak antywirusowe leki i terapia tlenowa mogą skutecznie poprawić kliniczny wskaźnik wyleczenia; i wywierają oczywiste działanie terapeutyczne na objawy takie jak gorączka, zmęczenie, i kaszel. To odkrycie może być związane z działaniem przeciwwirusowym kapsułek LH i ich działaniem przeciwzapalnym.

Filiryna obecna w forsycji wywiera jednoczesne działanie w koinfekcjii covid-19 i grypy. Jest to związane z równowagą immunologiczną i regulacją burzy hipoksji-cytokin, w tym szlaku sygnałowego HIF-1, szlaku sygnałowego PI3K-Akt, szlaku sygnałowego Ras i szlaku sygnałowego receptora komórek T. Filiryna (KD-1) wywiera działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne przeciwko nowemu koronawirusowi (SARS-CoV-2) i ludzkiemu koronawirusowi 229E (HCoV-229E) poprzez hamowanie szlaku sygnałowego czynnika jądrowego kappa B (NF-κB).

opracowała: lek.Agata Osiniak

Bibliografia:

1/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7833308/pdf/main.pdf/?tool=EBI

2/ Irena Matławska "Fitoterapia w zapobieganiu, leczeniu i przeciwdziałaniu objawom ubocznym po przebyciu COVID-19"

"Phytotherapy in prevention, treatment and counteraction side effects after having COVID-19"

Emerytowany prof. dr hab. n. farm. Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

3/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7825841/

4/ https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8599367/

5/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32890913/

6/ http://rozanski.li/3198/syringina-kwas-syringowy-i-surowce-syringinowe-w-praktycznej-fitoterapii/

Obok powyższej wiedzy trudno przejść obojętnie, teraz nie przechodź tez obojętnie obok kwitnących krzewów forsycji ;)

Forsycję zbieramy w fazie rozkwitu, jeszcze nie otwarte lub w pełni otwarte, suszymy w ciemności w temperaturze pokojowej. Suszony surowiec doskonale nadaje się do zrobienia naparu, nalewki, świeże kwiaty do zrobienia intraktu.

Surowymi kwiatkami można dekorować dania, przecież na widok żółciutkich, cieplutkich kwiatków każdy apetyt wzrośnie! Ale uwaga - surowe kwiatki są gorzkawe… Tak jak kwiatki bzu, kwiatki forsycji mozna dodać do naleśników i wszelkich ciast. Najpopularniejszy jest jednak napar, czyli po prostu herbatka :) Smacznego! I na zdrowie :)

Ostatnio dodane

Dr hab. n. med. Dorota Sienkiewicz prezes PSNLiN przed Naczelnym Sądem Lekarskim w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu
Pokaż
Dr hab. n. med. Dorota Sienkiewicz prezes PSNLiN przed Naczelnym Sądem Lekarskim w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu

W piątek 5 kwietnia 2024 r. o godz. 12:45 w Naczelnym Sądzie Lekarskim w Warszawie przy ul. Sobieskiego 110 odbyła się rozprawa dr hab. n. med. Doroty Sienkiewicz prezesa Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców, dotyczącą odwołania od wyroku Białostockiej Izby Lekarskiej z 2022r ...

O wolności w medycynie - dr Katarzyna Bross - Walderdorff
Pokaż
O wolności w medycynie - dr Katarzyna Bross - Walderdorff

Rozmowa z dr Katarzyną Bross-Walderdorff w studio J20 na temat wolności w medycynie.

Histopatologiczne wyniki autopsji serca u 2 nastolatków po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19
Histopatologiczne wyniki autopsji serca u 2 nastolatków po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19
Histopatologiczne wyniki autopsji serca u 2 nastolatków po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19

Artykuł przedstawia wyniki badania mikroskopowego mięśnia sercowego dwóch chłopców - nastolatków, którzy zmarli niespodziewanie i nienaturalnie w ciągu pierwszego tygodnia po podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19.

Uszkodzenie mięśnia sercowego obserwowane w tych sercach poszczepiennych różni się od typowego zapalenia mięśnia sercowego i ma wygląd przypominający kardiomiopatię stresową (toksyczną), w której pośredniczą katecholaminy - jest to obraz burzy cytokinowejz nadmierną i niekontrolowaną odpowiedzią zapalną, o znanej pętli sprzężenia zwrotnego z katecholaminami.

Hirudoterapia – terapia pijawką lekarską
Hirudoterapia – terapia pijawką lekarską
Hirudoterapia – terapia pijawką lekarską

Hirudotarapia jest naturalną metodą wspomagania leczenia różnych dolegliwości przy użyciu pijawek lekarskich. W Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9, jest zakwalifikowana pod nr 99.991 jako Terapia pijawkowa. W PKD ma kod 86.90 D - Działalność paramedyczna.

W Polsce Gabinety Hirudoterapii podlegają kontroli Sanepidu od 2011 roku. W niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech, pewne zabiegi hirudoterapii są refundowane. W USA pijawka jest uznana jako lek.