Profilaktyka i leczenie
Nasze życie nierozłącznie związane jest z naturalnymi rytmami. Są to pory roku, fazy księżyca i rytm dzień, noc.
Dziś zajmiemy się dobroczynnym wpływem snu na zdrowie człowieka.
Zapewne wiemy albo słyszeliśmy, że dobry sen poprawa
- ogólną kondycję
- poprawia pamięć, koncentrację
- wzmacnia myślenie konstruktywne
- reguluje nastrój
- obniża poziom kortykosteronu, czyli hormonu stresu
- poprawia poziom hormonów płciowych czyli testosteronu i estrogenów co wpływa na jakość libido
- podwyższa tolerancję na ból
- podwyższa się poziom hormonu wzrostu, stąd dzieci wiedzą, że jak śpią to rosną ale ten hormon sprzyja też gojeniu i regeneracji stanów zapalnych. hamuje tendencję do tycia
- hamuje tendencję do tycia
10.poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego czyli dba o prawidłowy poziom białych ciałek krwi np. limfocytów i ich szczególną postać tzw. natural killer czyli uśmiercające komórki wadliwe np. nowotworowe, lub zaatakowane przez wirusa.
Za jakość snu odpowiada poziom melatoniny produkowanej przez szyszynkę. Jej poziom zaczyna wzrastać około 21 a maleje o 7 rano.
Medycyna chińska poszła jeszcze dalej i podzieliła rytmy dobowe na 2 godzinne czasokresy. Każdy z nich odpowiada za "doładowanie energetyczne" innego narządu. I tak czas między godziną 23-1 w nocy jest okresem regenerowania układu nerwowego. A ten uczestniczy we wszystkich funkcjach naszego organizmu. Wniosek: najlepiej chodzić spać przed godziną 23.
Aby nasz sen był wartościowy powinniśmy zadbać o parę szczegółów:
- Nasze łóżko powinno być wygodne
- Pościel i piżama z materiałów naturalnych, bawełny, jedwabiu
- Sypialnie powinna być przed spaniem wywietrzona
- Ważne jest aby w nocy było cicho
- Dobrze jak łóżko stoi w osi pn-pd
- No i bodaj najważniejsze w pomieszczeniu, w którym śpimy ma być zupełnie ciemno, bo to sprzyja wydzielaniu większej ilości melatoniny
- W sypialni nie powinno być telewizora ani telefonu. Mają one światło niebieskie, które zaburza wydzielanie melatoniny. Z takich urządzeń powinniśmy nie korzystać do 2-3 godzin przed snem
- Jeśli potrzebujemy w nocy świetlik to powinno to być małe słabe czerwone światełko
- Pamiętajmy aby na noc zostawiać telefon na trybie samolotowym z uwagi na promieniowanie elektromagnetyczne.
Wiemy, że budząc się na tzw. budzik czasami czujemy się wyspani a czasami nie. Od czego to zależy.
Otóż mamy różne fazy snu. Jest faza snu płytkiego i głębokiego. Jak łatwo się domyśleć lepiej obudzić się w fazie snu płytkiego czyli podobnego do stanu aktywności w ciągu dnia.
Teraz to zagadnienie jest bardziej znane szczególnie młodym ludziom, którzy mają takie magiczne zegarki pokazujące fazy snu.
Śpiąc co noc mamy od 4 do 5 cykli faz snu głębokiego i płytkiego.
Ten głęboki trwa u każdego różnie, bo od 80-100 minut. Zaczyna się snem płytszym, potem głębszym a dopiero na koniec głębokim. Jest on odpowiedzialny głównie za pełną regenerację fizyczną i odpoczynek dla mózgu. W tej fazie spada RR i temperatura ciała a oddech jest wolniejszy, regularny.
Faza snu płytkiego tzw. sen REM czyli szybkich ruchów gałek ocznych trwa krótko, bo ok. 15 minut. To tej fazie zawdzięczamy marzenia senne.
Nasze mięśnie są wtedy zupełnie wiotkie, mamy pełen odpoczynek a w mózgu utrwalamy informacje z dnia poprzedzającego.
Aby budzić się z poczuciem pełnego wypoczynku powinno to być tuż po zakończeniu fazy REM, kiedy organizm jest w fazie snu lekkiego Teraz podobno są już takie mądre zegarki, które potrafią obudzić nas właśnie w takim momencie.
Ile potrzebujemy snu. Zapotrzebowanie na sen maleje z wiekiem. Wiemy, że małe dzieci śpią długo bo w nocy i w dzień, nastolatkowie potrzebują około 9 godzin a dorośli 7-8 godzin. Kardiolodzy polecają 8 godzin snu.
Dr n. med Beata Wrodycka Żytkowska
Obejrzyj film.