Nie szczepimy się przeciw COVID-19

Lekarze dla zdrowia

##--plugin|marquee--##

NASZĄ MISJĄ JEST

kontakt ulotki grafiki facebook twitter telegram rummble

Profilaktyka i leczenie

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ Z GRAFIKĄ: Facebook Twitter Telegram Instagram
Hirudoterapia – terapia pijawką lekarską

Hirudotarapia jest naturalną metodą wspomagania leczenia różnych dolegliwości przy użyciu pijawek lekarskich. W Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9, jest zakwalifikowana pod nr 99.991 jako Terapia pijawkowa. W PKD ma kod 86.90 D - Działalność paramedyczna.

W Polsce Gabinety Hirudoterapii podlegają kontroli Sanepidu od 2011 roku. W niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech, pewne zabiegi hirudoterapii są refundowane. W USA pijawka jest uznana jako lek.

Do zabiegów stosuje się wyłącznie pijawki pochodzące z hodowli i posiadające świadectwo pochodzenia. Są one wykorzystane tylko raz - po zabiegu są uśmiercane (utylizowane).

Pijawki były znane i wykorzystywane już 2000 lat p.n.e. Świadczą o tym malowidła z egipskich grobowców, jak również najstarsze zachowane traktaty medyczne. Zabiegi traktowano jako naturalny upust "złej krwi".

Stosowane były we wszystkich nurtach w historii medycyny. W medycynie ajurwedyjskiej ( Avicenna), w Grecji używał ich Hipokrates, w Rzymie Galen. W średniowieczu leczył nimi Paracelsus.

Pijawka medyczna jest źródłem ponad 100 biologicznie aktywnych substancji, wydzielanych w gruczołach ślinowych pijawki. Nazywamy je hirudozwiązkami. Międzynarodowa nazwa to SGS (Salivary Glands Secretion).

Najbardziej znanym jest hirudyna (wyizolowana w połowie XX wieku), posiadająca właściwości przeciwzakrzepowe, będąca silnym inhibitorem trombiny. Odkrycia jej dokonał w 1884 roku John B. Haycraft.

W skład wydzieliny gruczołów ślinowych pijawki, czyli hirudozwiązków, wchodzą:

- inhibitory krzepnięcia krwi: wspomniana już hirudyna, antystazyna, inhibitory transglutaminaz osoczowych

- substancje hamujące agregację płytek krwi: apyraza, saratyna, kalina,

- destabilaza- rozkłada stabilną fibrynę w zakrzepie, powoduje wzrost komórek nerwowych

- PC-LS-czynnik regulujący ciśnienie tętnicze krwi

- hementyna i hementeryna o działaniu fibrynolitycznym

- triglicerydaza, esteraza cholesterolowa, które rozkładają triglicerydy i cholesterol

- bdeliny i egliny działające przeciwzapalnie

- neuroprzekaźniki: serotonina, dopamina, acetylocholina, histamina

- endorfiny

- steroidy: kortyzol, progesteron, testosteron, estradiol, dehydroepianodrosteron

- antyelastazę rozkładającą elastynę

- czynniki hamujące wzrost mikroorganizmów: chloromecytyna, hialuronidaza, kolagenaza

Tak zróżnicowany skład wydzieliny pijawki powoduje, że hirudoterapia - terapia pijawką lekarską -znajduje zastosowanie w bardzo wielu chorobach i schorzeniach. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do terapii pijawką lekarską jest hemofilia i zaburzenia układu krzepliwości krwi.

W chorobach układu sercowo-naczyniowego stosujemy przy: chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, żylakach kończyn dolnych, zakrzepowych zap. żył, po udarach niedokrwiennych.

W chorobach układu kostno-mięśniowego: bólach kręgosłupa, zapaleniach stawów, obrzękach, zwichnięciach, stłuczeniach, zapaleniach ścięgna Achillesa, krwiakach pourazowych.

W chorobach ginekologicznych: zapaleniach przydatków, endometriozie, mięśniakach macicy, policystycznośći jajników, torbielach.

W chorobach urologicznych: przerost gruczołu prostaty, zaburzenia erekcji, zapaleniu jąder, kamicy nerkowej.

W chorobach neurologicznych: rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka, neuralgia nerwu twarzowego i trójdzielnego, łokciu "tenisisty".

Pijawki stosujemy też przy leczeniu "stopy cukrzycowej" (niejednokrotnie razem z larwoterapią). Zabiegi te często są traktowane jako "ostatnia deska ratunku" przed grożąca amputacją. A im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym efekty są lepsze. Stosujemy pijawki we wszystkich trudno gojących się ranach i owrzodzeniach troficznych, półpaścu, migrenach, szumach w uszach, bólach barków i szyi, cyście Bakera, haluksach.

Niezastąpione są przy leczeniu hemoroidów.

Pijawki stosuje się też w okulistyce, np. przy jaskrze, w celu obniżenia ciśnienia śródgałkowego, w zapaleniu tęczówki, naczyniówki.

Hirudoterapia przynosi pozytywne efekty w leczeniu zaburzeń miesiączkowania i leczeniu niepłodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Badania kliniczne wykazały korzystny wpływ hirudoterapii na stężenie lipidów. Zabiegi normalizują poziom całkowitego cholesterolu, zapobiegają również tworzeniu się płytek miażdżycowych, a istniejące rozpuszczają.

Pijawki używane są również w kosmetologii, spowalniając proces starzenia się skóry. Hirudoterapia przynosi również dobre efekty w leczeniu cellulitu, egzem, przebarwień skóry.

Bardzo ważną rolę pijawki pełnią po zabiegach chirurgicznych i replantacjach, ponieważ minimalizują, a często nawet zapobiegają powikłaniom zakrzepowo -zatorowym. W tych przypadkach stosowane są na niektórych oddziałach szpitalnych w Polsce. Zależy to od decyzji ordynatora. Powrót pijawki do medycyny szpitalnej zawdzięczamy słoweńskim lekarzom (M. Derganc i F.Zdravic), którzy w 1960 roku w British Journal of Plastic Surgery opisali działanie pijawek położonych na płat skórny użyty w rekonstrukcji ubytku tkanek w wyniku urazu. W latach 70 ubiegłego wieku pojawiło się dużo prac (szczególnie we Francji) o wykorzystaniu pijawek w mikrochirurgii i chirurgii ręki, replantacji palców, uszu, mikrochirurgicznych zespoleniach naczyń, bezsprzecznie potwierdzając fakt przydatności pijawek we współczesnej medycynie. W Polsce prekursorem stosowania pijawek w replantacji na oddziale szpitalnym był dr Maciej Paruzel, pracujący w Szpitalu Powiatowym w Trzebnicy.

Terapia pijawką lekarską jest metodą naturalną i bezpieczną. Korzystnie wpływa na cały organizm, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.



Jarosław Tobolewski

dyplomowany hirudoterapeuta, lekarz weterynarii, członek zwyczajny PSNLiN

www.pijawkinaturoterapia.pl

Ostatnio dodane

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

od kilku miesięcy z uwagą i niepokojem obserwujemy działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zauważamy, że destabilizują one polski system edukacji oraz szeroko otwierają szkoły na niebezpieczne ideologie, pozbawiając je zarazem komponentu narodowego. Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, rodzice, nauczyciele, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych podejmujemy szereg działań, aby zahamować niebezpieczne dla polskiej edukacji reformy.

Szczepionki mRNA stoją za znacznym wzrostem liczby przypadków raka w Japonii podczas pandemii
Szczepionki mRNA stoją za znacznym wzrostem liczby przypadków raka w Japonii podczas pandemii
Szczepionki mRNA stoją za znacznym wzrostem liczby przypadków raka w Japonii podczas pandemii

Podczas pandemii COVID-19 nadmierna liczba zgonów, w tym nowotworów, stała się przedmiotem niepokoju w Japonii, która ma szybko starzejąca się populację. W związku z tym cytowane badanie miało na celu ocenę, w jaki sposób współczynniki umieralności skorygowane o wiek (AMR) dla różnych rodzajów raka w Japonii zmieniły się podczas pandemii COVID-19 (2020-2022).

Badanie masowych zgonów z powodu raka potwierdza ostrzeżenia Profesora Angusa Dalgleish dotyczące szczepionek przeciw COVID-19
Badanie masowych zgonów z powodu raka potwierdza ostrzeżenia Profesora Angusa Dalgleish dotyczące szczepionek przeciw COVID-19
Badanie masowych zgonów z powodu raka potwierdza ostrzeżenia Profesora Angusa Dalgleish dotyczące szczepionek przeciw COVID-19

Profesor Angus Dalgleish cytuje artykuł japońskich naukowców omówiony uprzednio , a takżepracę stanowiącą przegląd opublikowany w International Journal of Biological Macromolecules przez zespół badaczy z kilku krajów i kontynentów. W przeglądzie tym stwierdzono, że wiele szczepionek mRNA hamuje naturalną odpowiedź immunologiczną poprzez zakłócanie sygnalizacji interferonu, co z kolei hamuje wiele immunologicznych szlaków ochronnych.

Dr hab. n. med. Dorota Sienkiewicz prezes PSNLiN przed Naczelnym Sądem Lekarskim w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu
Pokaż
Dr hab. n. med. Dorota Sienkiewicz prezes PSNLiN przed Naczelnym Sądem Lekarskim w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu

W piątek 5 kwietnia 2024 r. o godz. 12:45 w Naczelnym Sądzie Lekarskim w Warszawie przy ul. Sobieskiego 110 odbyła się rozprawa dr hab. n. med. Doroty Sienkiewicz prezesa Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców, dotyczącą odwołania od wyroku Białostockiej Izby Lekarskiej z 2022r ...